SELÇUK EFES ANTİK KENTİ

21 Nisan 2017

İzmir’in en güzel ilçelerinden bir tanesi olan Selçuk beldesinde bulunan Efes Antik Kenti’nde Roma, Yunan ve Türk olmak üzere bir çok medeniyetin esintisi bulunmaktadır. Efes Antik Kenti’nde gezilecek bir çok  kütüphane, tapınak, uzun yollar ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Ayrıca tarihi yapısına uyan konaklamanızı sağlayacak  yapılarda bulunmaktadır. Kuruluşu MÖ 6000 yıllarına dayanmaktadır. İçerisinde Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi gibi yapılar da bulunan bu muhteşem eser Türkiye’nin çok önemli turistik yerlerindendir. Ege denilince akla gelen ilk turistik yerlerden bir tanesidir Efes Antik Kenti. Antik Yunanlardan bugüne kadar gelmiştir. Efes’in en önemli özelliklerinden bir tanesi, bütün cadde ve sokaklar birbirini dik açıyla kesmektedir.

efes antik kenti

efes antik kenti

Efes Antik Kenti’nde Gezilecek Yerler

Efes’in herkes tarafından bilinen Dünya’nın dört bir yanından milyonlarca ziyaretçi akınına uğrayan yerlerinden bazıları;  Artemis Tapınağı, Celsius Kütüphanesi, İsa bey camii, Hadrian Tapınağı, Serapis Tapınağı, Meryem Kilisesi, Yukarı Agora, Mermer Cadde, Domitianus Meydanı, Heraklas Kapısı, Anıtsal Çeşme, St John Kalesi, Yamaç Evler, Saray Yapısı, Liman Hamamı vb.

Bunlardan:

Hadrian Tapınağı, Antik Kent’in en güzel yapılarından bir tanesidir. M.S. 4.yüzyılda hemen hemen yıkıldığı için yeniden restore edilmiş ve o dönemin tarihlerini gösteren 4 tane kabartma eklenmiştir. Tapınak imparator Hadrianus’u onurlandırmak için yapılmıştır. Kapısında yılan saçlı tanrıça Medusa kabartmaları bulunmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler bu kapının fotoğrafını çekmeden geçmemektedirler.

selcuk efes otelleri

selcuk efes otelleri

Artemis Tapınağı, bu tapınağın diğer adı Diana Tapınağı’dır. Yapımı M.Ö. 500’lü yıllarına dayanmaktadır. Efeslilerin ilk yerleşim yerleri bu tapınağın bulunduğu yerde olduğu bilinmektedir. Dünya’nın 7 harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Artemis Tapınağı 127 sütundan(36 tanesi kabartmalı) inşa edilmiştir. Fakat günümüzde  Artemis Tapınağı’ndan geriye sadece iki tane dikili taş kalmıştır.

Efes Otelleri

izmir selcuk otelleri

izmir selcuk otelleri

Efes Antik Kenti yurt içi ve yurt dışından bir çok turistin akınına uğramaktadır. Kültürel olarak çok önemli bir yer olan Efes’te konaklama imkanınızı sağlayabilmek için buranın turizm potansiyeli bakımından zengin oluşunu değerlendiren yatırımcılar bir çok tesis açmışlardır. Böyle güzel bir tarihe sahip olan Efes’i İzmir Selçuk’a gelip de görmeden gitmek büyük kayıp olacaktır.  Efes’e gitmeye karar verdiğinizde Efes’teki otelleri iyice araştırıp kendinize en uygun oteli seçmeniz oldukça kolay olacaktır. Zira buradaki hemen hemen her otel prensip olarak sevecen,samimi işletmeciliği ile kaliteli müşteri hizmetini benimsemiştir. Genel olarak oteller butik otel şeklindedir. Efes Antik Kenti’nde ucuz otel arayıp aynı zamanda kalite ve hizmete önem veriyorsanız şanslısınız demektir. Burada her bütçeye uygun kaliteli bir çok otel sizler için hizmet vermektedir. Siz de hem uygun tatil yapayım hem de güzel manzaralara şahit olayım diyorsanız, en kısa zamanda Efes Antik Kenti’ne gidebilirsiniz. Birbirinden güzel doğa harikalarıyla Efes sizi bekliyor.