Afyon Otelleri

17 Aralık 2016

Afyonkarahisar arkeoloji kalıntıları, açık hava tapınakları, peri bacaları, doğal güzellikleri, tarihi konakları, yöresel ev sanatları ve yemekleri ile adeta keşfedilmemiş bir turizim cenneti.

şehir beş bin yıllık köklü bir tarihe sahip hitit, firig, lidya,roma, bizans, selçuklu ve osmanlı uygarlıklarının izleri bu topraklarda yaşar. Kral yolu ile anadoluyu egenin en önemli liman kendi efese bağlayan şehir, anadolunun en işlek kervan yolları üzerindeki önemini sürdürür.

Hititler arzava seferine giderken bu yolu  kullanır, Fİrigler bu topraklara yerleşir. Büyük iskenderin generalleri bu bölgede savaşarak Anadoluyu paylaşırlar. Türkler için Anadoluda Öncelik le alınması gereken yer AfyonKarahisar şehridir.

Asya Eyaleti’nin Efes’ten sonra en önemli ticaret kenti olan Didar, aynı zamanda tarihin ilk Müzik Yarışması’na da ev sahipliği yapmıştır.

Hisar Köyü, Bizans döneminde İstanbul’dan sonra en önemli kenti konumuna geçer. ihcehisar ise Roma İmparatorluğu’nun en büyük mermer ocaklarına sahiptir.

Anadolunun dörtbir yanını birbirine bağlayan zengin tarihe ve kültüre miras bugüne taşıyan şehir Türkiye cumhuriyeti kuruluşundada odak noktası olur.

Kentin tarihinde Kale, her zaman ön planda olmuştur ve Kent adeta bir kale ile özleşleşmiştir. bütün ihtişamı ile Kale, haşhaş bitkisiyle birlikte  kentin simgesi haline gelir.Cumhuriyetin ilk yıllarında bu iki simge birleşir ve AfyonKarahisar adını alır. Afyonkarahisar ve çevresindeki izeller Arkeoloji müzesinde sergilenir. Roma ve Bizans dönemlerinde zenginlikleri ve mermer ocaklarındaki ün salan heykeller, sutun başlıkları, yazıtlar müzede görülebilir. Sergilenen eserler bakımından Türkiye’nin sayılı eserleri arasındadır.

Firigler İhsaniye ilçesine bağlı göğüdüş vadisine kent kurarlar. Firig vadisi kiliseleri,kaya yerleşimleri mezar odaları ve anıtları ile adeta bir açık hava müzesidir. Aslankaya, kapıkaya , maltaş tapınaklarıyla Aslantaş ve yılantaş kaya mezarlıkları bulunur. Ayazin beldsinde kaya kilisesi, oyma mağaralar, mezar odaları ve kaya yerleşimleri göze çarpar.Bölgedeki peri bacalarıda görülmeye değer bir doğa harikasıdır. Ankara yolu üzerindeki İscehisar yakınlarındaki kırkinler bilinen kaya yerleşimleri oluşur. Kayalara oyulmuş evler bir inanç yörüngesinde toplanırlar.

 

Hristiyanlıktan Müslümanlığa uzanan çizgide Afyonkarahisar yoğun bir din kültürü mirasına ev sahipliği yapar. 1273 yılında yapılan ulucamii Selçuklu devletinin 700 yıllık estetiğini gözler önüne serer.

Şehir tarihi hanları, hamamları, kervansarayları, külliyeleri ve köprüleri ile tarih ve sanatı iç içe yaşar ve yaşatır.

Şehirde otelcilik hizmetide gün geçtikçe fazlalaşmaktadır. Termal ve kültür otellerine ağırlıklı olarak verilen hizmet sektöründe Afyon Ucuz Otel Bulmak için web sitemizdeki arama motorunu kullanabilirsiniz.

“Kaliteli Tatil Herkesin Hakkı”