Adıyaman Otelleri

16 Aralık 2016

Adıyaman tarihin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Kent tarihinin incelenmesi ile M.Ö Kır bin yıllarına dayanıyoru. Adıyaman ismi güzel vadi ismini zamanla çevrilmiş şeklidir. Şehirin 6 incisi vardır, bunlar sıra ile besni, celikhan, gerger, gölbaşı, kahta, samsat dır.

Binlerce yıllık kültür mirasını taşıyan topraklarında 16 ayrı medeniyete ev sahipliği yapan adıyaman ve adıyamanlılar bütün medeniyetlerin en güzel özellikleri ile süslenmiştir. Adıyamanı anlatmaya kelimeler yetmiyor.

adiyaman-otelleri

Adıyaman doğudan batıya tam ortasından bir çizgi çizin çizginin kuzeyi yaylalar dağlar tepeler göller akarsular, çizginin güneyi tarımsal araziler düz ovalar şanlıurfaya kadar uzanır. Dolayısı ile adıyamanda hem yaz sezonu sıcaklığını yaşayabilirsiniz, hemde 10 dakika kuzeye giderek yayla keyfini yaşayabilirsiniz. 

Adıyaman inanç turizmi ile kültür turizmi ile doğa turizmi ile hakkaten Türkiyede eşine ender yaşanan yerlerden biridir. iklimi akdeniz iklimi karasal iklime açıldığı bir coğrafyada yer aldığı için naranciyeden tutun tüm meyvelerin yetiştiği bir yerdir.

Adıyaman’da gezilecek yerler arasında Çelikhan’da gittiğin her nokta piknik alanı gibidir, Kahta’da değirmene çıkabilirsiniz kahta kalesinin olduğu bölgedir ayrıca fırat’ın kenarında işletmeye açılan bir çok işletme bulunmaktadır. Besni’de su gözü harikadır şelalerin aktığı ceviz ağaçların eşliğinde mükemmel bir doğa harikasıdır.

Tunç pazarında da kemer yapılar vardır osmanlı döneminde kasaplar çarşısı kunduracılar çarşısı gibi olan bölgeler vardır onların korunduğu en özel yerlerdendir. Bu bölgede el sanatları, bakır çarşısı vb yerlerin olduğu pazar yeridir.

Özellikle adıyamanın kendine özgü gelenek ve görenekleri vardır. bunların en başında harfhane yani arifhane de denebilir.Dostlar meclisinin oluşturduğu bilgi, sanatın, paylaşıldığı usta çırak geleneğidir. Harfhane isminin geçmişine baktığınız zaman esnafların hafta sonları bir araya gelerek hem yorgunluklarını giderdiği hemde bir birlerine yardımcı olmak amacı ile bir gece düzenlenir müzikli ve yemekli olmaktadır. Geçmişte sadece  erkeklere açık olan “Herif” ve ev anlamına gelen “hane” kelimesinin birleşmesinden “Harfhane” adını almıştır. Yemeklerin yenildiği müziklerin dinlendiği, çiğköftelerin yoğurulduğu bir gelenektir.

Tarihi Geçmişi zengin olan Adıyaman otelleri her geçen gün artmaktadır. Baraj kıyısında otel bulmak yakın zamanda mümkün olmasada ilerleyen dönemlerde açılması beklenmektedir